Honlap » Sajtó » Interjúk, riportok 2000. után »

The Guardian - Wolfgang Flür

2001. március

The Guardian - Milyen számítógépeket / hardware-t használtatok a Kraftwerk első napjaiban?
Wolfgang Flür - Nem volt olyan dolog, mint az otthoni számítógép és nem nagyon tudtuk használni elektronikusan! Ralf vásárolt egy óriási és drága Moog szintetizátort és Florian-nak vpét egy korai ARP Odyssey szintetizátort. Volt egy pici, törött dob felszerelésünk, ami arra inspirált engem, hogy építsek egy elektronikus ütőshangszer-asztalt (percussion board) - a világon az elsőt - 1973-ban. Ralf Hammond orgonája rádió-csövekkel / vezetékekkel volt átalakítva, és két részre volt vágva, hogy szállítható legyen. Használtunk egy mini mixasztalt és egy oscillátort. Egy kézi készítésű hardware programozható Matten & Weichers szintetizátoron játszottunk 1977-ben, ami 16 szám lejátszására volt képes.
Számítógép-vezérelt programozható szintetizátor software a 80-as évek közepén érkezett Midi-vel, de amikor elhagytam a csapatot 1986-ban mi még mindig nem használtuk a Midit!

The Guardian - Hogyan szereztél először tudomást az Internetről?
Wolfgang Flür - Körülbelül négy éve egy TV-műsort néztem róla, de nagyon amerikainak, és enyhén hátborzongatónak találtam. Még további kétévi megfigyelésbe telt mielőtt úgy döntöttem, hogy rákapcsolódom. Az írásaimhoz való adatok és tények keresésére használom. Egy furcsa és őrült novellát írok, aminek a címe 'Nincs Üresség/Üresedés', és azon gondolkodom hogy az első fejezeteket kiadom ingyen a neten. 
Azt is tervezem, hogy felteszek hangmintákat az 'On The Beam' című dalomból, hogy a rajongók szórakozhassanak vele.

The Guardian - Van valamilyen technológia, amiről azt kívánod, bár ne létezne?
Wolfgang Flür - Betiltanám az összes számítógépes háborús játékot, a háború-technológiai és az erőszakos játékokat. Ezek erkölcstelenek, embertelenek és a legalacsonyabb ösztöneinkre hatnak. Az eredményt látod az utcákon.

The Guardian - Mit gondolsz a file-megosztó software-ről és a Napster küszöbönálló felfüggesztéséről?
Wolfgang Flür - Szeretem, ha rokon lelkek cserélgetik a software-eket - ez olyan, mint gyerekként közösen használni az üveggolyókat. Örülök, hogy felfüggesztik a Napstert. Túl bonyolult kontrollálni a művészek jogait, és miért adná ki Napster a zenénket ingyen? A zenészek a zeneműveikből élnek és mi nem szeretjük, ha kirabolnak.

The Guardian - Mi a véleményed a netről? 
Wolfgang Flür - Az Internet tündérmesének tűnik a felnőttek számára - sokoldalú és függőséget okoz - csakúgy, mint fogyasztási szükségleteink kiszolgálása. Mindenki kapcsolatban lesz hamarosan ezzel a 'vágyszinttel' és kommunikálni fog vele, újságokat olvasni, filmeket nézni, termékeket és árukat rendelni. A beszélgetés elvesztése, a személyes kontaktusok elvesztése, a vásárlás kalandjainak elvesztése.

The Guardian - Vannak kedvenc weboldalaid?
Wolfgang Flür - Az Amazon, Books Online és utazási információért a Német Automobile Club a kedvencem.

The Guardian - Kedvelt szerkentyűk?
Wolfgang Flür - A Macintosh számítógépem, a Supernova szintetizátorom, a Nokia diktafonom, az Aiwa minidisc-em, az AKG Solitube mikrofonom, a Quasimidi Sirius solo entertainer, az Epson színes nyomtatóm, a Jenoptic digitális fényképezőgépem, az AKG 3-utas fejhallgatóm, a Stylewriter fekete nyomtatóm, a Schneider TV-m, a...

eredeti: http://www.guardian.co.uk

fordította Judith